62844-2022 - ResultatSverige-Bengtsfors: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster Bygg
Referensnummer: 2021-000844
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun och Bengtsforshus (beställaren) handlar upp entreprenör för utförande av byggarbeten så som underhålls- och reparationsarbeten, mindre om- och tillbyggnadsarbeten samt byggservice. Uppdragen ska utföras efter succesiva avrop, dels på löpande räkning och dels till fast pris för specifika objekt efter överenskommelse. Avropen omfattar arbeten som vid varje tillfälle definieras i skriftlig förfrågan/beställning. Beställaren kan även komma att genomföra arbeten i egen regi med egen personal.
Avrop upp till SEK 1 000 000 rangordnat avrop.
Vid  uppdrag mellan SEK 1 000 000 och SEK 2 000 000  förbehåller sig beställaren rätten att göra en förnyad konkurrensutsättning.
Vid uppdrag som beräknas hamna över SEK 2 000 000 går vi ut med ny upphandling.
Avtalet är rangordnat och vi kommer anta tre (3) leverantörer i varje grupp om det finns så många (Bengtsfors kommun och Bengtsforshus AB).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bengtsfors kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal med tre leverantörer per grupp.
Omfattning Bengtsfors kommun år 2020 SEK 5 000 000
Omfattning  Bengtsforshus AB år 2020 SEK 4 100 000
Bengsforshus
Del nr: 2