62846-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Copyprint 2020
Referensnummer: C2020-829
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Copyprint (och tjänster relaterat till dessa) genom follow-me print. Enkel affärsmodell där enbart klickkostnad för utskrifter och kopiering är möjlig ersättningsmodell. Övriga relaterade tjänster som exempelvis skanning ska ingå i kostnaden för de utskifter som sker på papper.
Universitetstryckeriet, organiserat som en intern resultatenhet vid Karlstads Universitet, har uppdraget att fullt ut ansvara och leverera dokumentproduktion vid Karlstads universitet.
I dagsläget förvaltar, administrerar och supporterar universitetstryckeriet, tillsammans med leverantören, samtliga utskrifts- och kopieringsutrustningar på Karlstads universitet (några få undantag finns). Nuvarande affärsmodell innebär att universitetstryckeriet i samråd med leverantör ställer ut maskinerna till avdelningar och fakulteter och debiterar ett ”klickpris” (pris per kopia) månadsvis.
Leverantören ska leverera dessa funktioner som en tjänst till universitetet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79520000 Reprotjänster, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen