628479-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Svalöv: Räddningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FIP "första insatsperson" bilar till räddningstjänster
Referensnummer: 23/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114110 Räddningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av två stycken FIP bilar till räddningstjänsten
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndigheter är:
Räddningstjänsten i Svalövs kommun org. nr 212000-0993.
Allmän beskrivning och omfattning
Räddningstjänsten i Svalöv upphandlar 2 stycken mindre fordon, FIP-bilar.
Räddningstjänsten använder enmansbemannade fordon i funktionen ”FIP” (Först Insats Person). En FIP kan vara deltidsstyrkeledare eller deltidsbrandman.
Helt eller delat anbud
Helt anbud, en leverantör kommer att antas.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande
Elektroniskt anbud
Anbudet ska lämnas elektroniskt via upphandlingssystemet TendSign.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34114100 Utryckningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svalövs räddningstjänst består av två Rib-stationer och två brandvärn. Rib står för Räddningstjänstpersonal i beredskap. Våra Rib-stationer finns i Svalöv och Röstånga. Brandvärnen finns i Teckomatorp och Tågarp.
Räddningstjänsten använder enmansbemannade fordon i funktionen ”FIP” (Först Insats Person). En FIP kan vara deltidsstyrkeledare eller deltidsbrandman. I sin funktion som FIP åker personen direkt från sitt ordinarie arbete eller hemmet till en händelse utan att hämta något tyngre fordon på ”sin” brandstation. Operativa händelser kan inträffa när som helst på dygnet och när som helst på året. Beställarens erfarenhet är att kombinationen ett smidigt fordon, stark motor, automatisk växellåda och fyrhjulsdrift är en bra kombination för dessa ”FIP-bilar.
Avtalstid
Avtalet gäller från och med undertecknande och fram till godkänd leverans skett. Villkor för garanti och reklamation gäller fortsatt enligt villkoren i detta avtal.
Om det sker en överprövning, eller om upphandlingen av andra skäl blir försenad, förskjuts kontraktsperioden i den omfattning upphandlingen blivit försenad.
Avtalsförlängning
Avtalet avser inköp av två bilar och omfattar ingen förlängning efter fullgjord leverans.
Den upphandlande myndigheten accepterar inte att anbud lämnas på annat sätt. TendSign kontot ska vara registrerat på anbudsgivarens organisationsnummer.Ombud kan inte lämna anbud. Anbudslämnare ska vara det företag som tecknar eventuellt avtal, dvs densamma som anbudsgivaren.