628539-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tung lastbil 2020
Referensnummer: UH-2020-462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommuns avser att upphandla en ny lastbil till stadsbyggnadskontoret.
Lastbilen används främst till plogning, saltning och sandning av kommunens gator, samt transporter av snö och grus till våra snötippar och sandfickor.
Den används även vid sandupptagning och spolning av refuger och gator. Det fraktas även schaktmassor, julgranar, ris mm.
Kommunens lastbilar går ca 2 500 mil per år, men en stor del av drifttiden går åt att köra kran.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon, 34142100 Lastbilar med hissflak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen