2. Förfarande
Förfarande
Titel: Helhetslösning syndromisk testning av cerebrospinalvätska och luftvägsprov
Beskrivning: Laboratoriemedicin Dalarna, en del av Region Dalarna, avser att investera i ett instrument för helhetslösning för syndromisk testning av cerebrospinalvätska och luftvägsprov med placering på Klinisk mikrobiologi/Laboratoriemedicin vid Falu lasarett. Avtalet avser instrument och mjukvara med överföring av molekylärbiologiska svar till aktuellt laboratoriedatasystem samt leverans av tester (leverantörsspecifikt förbrukningsmaterial och reagens).
Intern identifierare: HSN 2024/9088
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Upphandlingsdokument MT