2. Förfarande
Förfarande
Titel: Prekvalificeringssystem inom kategorin helikoptertoppning av kantträd
Beskrivning: Vattenfall Eldistribution AB bjuder härmed in er som leverantör till att delta i och prekvalificera för att delta i kommande upphandlingar inom kategorin Helikoptertoppning av Kantträd. Endast leverantörer som är prekvalificerade och återfinns i prekvalificeringssystemet kommer att bjudas in för att delta i framtida upphandlingar. Annonsering av prekvalificeringssystemet kommer att ske löpande i enlighet med de tidsramar som framgår av denna inbjudan. Prekvalificeringssystemets giltighetstid är 12 månader från den 1 december 2024 till och med den 30 november 2025 och förnyas därefter genom att den upphandlande enheten företar en ny annonsering. Samtliga prekvalificerade leverantörer kommer den 1 oktober 2025 att få ett meddelande om huruvida en ny prekvalificering kommer att behöva genomföras för kategorin. Prekvalificeringssystemet kommer att nyttjas i samband med upphandlingar av enskilda kontrakt inom kategorin. Tilldelning av kontrakt i kommande upphandlingar kommer att ske till det mest ekonomiskt fördelaktigaste anbudet där kriterierna pris, eller pris i förhållande till kvalitet kommer ligga till grund för utvärdering av inkomna anbud. I begreppet kvalitet omfattas även hållbarhetskriterier. Ni som leverantör erbjuds att registrera sig i prekvalificeringssystemet för att kunna delta i framtida upphandlingar inom kategorin och registreringen är kostnadsfri. För att vara godkänd i detta prekvalificeringssystem och delta i framtida upphandlingar måste man som leverantör vara registrerad i Achilles (Vattenfall Supplier Bank). Ni finner Achilles på följande adress: Supplier registration - Vattenfall (https://group.vattenfall.com/who-we-are/suppliers/supplier-registration).
Typ av förfarande: Selektivt
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77200000 Skogstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106601:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 77210000 Skogsavverkning