628911-2021 - PlaneringSverige-Malmö: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Utförandeentreprenad i samband med gasledningsbyggnation Klippan och Hässleholm
Referensnummer: 20361
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna RFI avser utförandeentreprenad för ledningsbyggnation och är indelad enligt följande:
Delsträcka 1: Klippan och Perstorp (24 km)
Delsträcka 2: Perstorp och Hässleholm (28 km)
Syftet med denna RFI är att undersöka marknaden för att skapa sig en bild över projektupplägg samt för att kontrollera entreprenörers tillgänglighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprendarbeten i samband med gasledningbyggnation, Delsträcka 1: Klippan och Perstorp (20 km)
Del nr: Entreprendarbeten i samband med gasledningbyggnation, Delsträcka 2: Perstorp och Hässleholm (29km)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231200 Anläggningsarbete för olje- och gasledningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att undersöka marknaden för att skapa sig en bild över projektupplägg samt för att kontrollera entreprenörers tillgänglighet. Denna RFI publiceras för att bättre kunna förbereda underlag inför planerad upphandling Q2 2022.