629012-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny skola, Hagavik
Referensnummer: P2075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av högstadieskola, åk 7-9, produktionskök, sporthall och reservkraftsbyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212225 Byggnation av sporthall, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen