629089-2020 - ResultatSverige-Västerås: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system vuxenutbildning
Referensnummer: UAN 2020/01025-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stads vuxenutbildningscentrum (VUC) ansvarar för vägledning och antagning till
Vuxenutbildningen inom kommunen. VUC ansvarar också för stödundervisning av vuxna elever i behov av särskilt stöd samt särskild utbildning för vuxna.
VUC har beslutat att genomföra upphandling av ett heltäckande IT-stöd som i
Huvudsak omfattar följande delar:
Þ Webbansökan
– Antagningshandläggning
– Registerhantering
– Närvarohantering
– Betyg
– Utbetalning
– Statistik
– Rapportering till myndigheter
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
– Webbansökan