629093-2020 - ResultatSverige-Kinna: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare
Referensnummer: 20/95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning Marks kommun
Upphandlingen omfattar köp och serviceavtal avseende fabriksnya (nytillverkade) MFP:er och laserskrivare, tillval samt övriga tjänster. Även omfördelning och flyttning av befintliga skrivare ingår i uppdraget.
Upphandlingsvärdet beräknas uppgå till ca 11 000 000 SEK för hela avtalet, exkl. mervärdesskatt.
Omfattning Bollebygds kommun
Upphandlingsvärdet beräknas uppgå till ca 4 000 000 SEK för hela avtalet, exkl. mervärdesskatt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp och serviceavtal avseende fabriksnya (nytillverkade) MFP:er och laserskrivare, tillval samt övriga tjänster. Även omfördelning och flyttning av befintliga skrivare ingår i uppdraget. Kommunen förbehåller sig rätten att ta om hand om maskinerna som byts ut. Kommunen arbetar med 3manager som stödsystem för kontroll och effektivisering av utskrifts- och kopieringsfunktionerna.
Upphandlingsvärdet beräknas uppgå till ca 11 000 000 SEK för hela avtalet, exkl. mervärdesskatt. Vid förändringar av kommunens och rubricerade bolags behov kan angivna volymer komma att förändras. Ovanstående uppgifter lämnas som upplysning och garanteras ej.
Upphandlingen omfattar köp och serviceavtal avseende fabriksnya (nytillverkade) MFP:er och laserskrivare, tillval samt övriga tjänster. Även omfördelning och flyttning av befintliga skrivare ingår i uppdraget. Kommunen förbehåller sig rätten att ta om hand om maskinerna som byts ut. Kommunen arbetar med Ysoft SafeQ som stödsystem för kontroll och effektivisering av utskrifts- och kopieringsfunktionerna. Upphandlingen omfattar även serviceavtal på befintliga skrivare och MFP:er.
Upphandlingsvärdet beräknas uppgå till ca 4 000 000 SEK för hela avtalet, exkl. mervärdesskatt. Vid förändringar av kommunens och rubricerade bolags behov kan angivna volymer komma att förändras. Ovanstående uppgifter lämnas som upplysning och garanteras ej.