629134-2024 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Nordmarksvägen etapp 2
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNordmarksvägen etapp 2
BeskrivningEntreprenaden Nordmarksvägen etapp 2 innefattar följande: - Gatubyggnad - VA-ledningar - El- och teleledningar - Fjärrvärmeledningar - Belysning - Finplanering - Stödmurar mot spårområdet, pendeltågstation Farsta strand - Rivning och ombyggnad av GC-tunnel Två byggaktörer planerar att uppföra sex kvarter längst Magelungsvägen och Ullerudsbacken i Farsta, detta utförs efter att denna entreprenad är färdigställd
Intern identifierareE2024-01939
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningEntreprenaden Nordmarksvägen etapp 2 innefattar följande: - Gatubyggnad - VA-ledningar - El- och teleledningar - Fjärrvärmeledningar - Belysning - Finplanering - Stödmurar mot spårområdet, pendeltågstation Farsta strand - Rivning och ombyggnad av GC-tunnel
Intern identifierareNordmarksvägen etapp 2