629135-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinsopning Ängelholm
Referensnummer: KS 2022/503
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Maskinsopning.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av ett ramavtal avseende Ängelholm kommunens löpande behov av tjänsten Maskinsopning under avtalsperioden.
Ramavtalet avser sopning av gator, parkeringar och GC-vägar, men även andra ytor kan komma att beställas.
Sopning av gator, gång- och cykelvägar är uppdelad som vårsopning, höstsopning och underhållssopning.
Tjänsterna kommer att vara både planerade och beställas vid löpande behov och ska vara kompletterande till det som körs i egen regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 34144430 Gatsopningsfordon, 34921100 Gatsopningsmaskiner, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värdet för hela uppdraget inom ramavtalet uppskattas till ca. 1 500 000 SEK per år.