629205-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Ammunition
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Procurement of Akan AM
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
För Försvarsmaktens operativa beredskap har det uppkommit behov om att framtidssäkra utökat bestånd av särskild ammunition för FMS39 C/D och på sikt även för FMS39 E. Därtill skall viss mängd tillämpas som leverans av GFE åtagande i GRIPEN E kontraktet. Den specifika ammunitionen med särskild verkansdel av fabrikat AKAN AM FAP är sedan tidigare integrerad på FMS39 C/D. För omhändertagande av Försvarsmaktens utökade behov om tillgänglighet och handlingsmöjlighet erfordras således anskaffning av förevarande ammunition. Således finner FMV grund för denna upphandling.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35330000 Ammunition, 35330000 Ammunition
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 16 830 000,00 SEK
exkl. moms