629259-2024 - Planering
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar – Samverkansentreprenad för Hagsätra IP - Nybyggnation av ishall och idrottshall
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSamverkansentreprenad för Hagsätra IP - Nybyggnation av ishall och idrottshall
BeskrivningSamverkansentreprenad - Nybyggnation av ishall och idrottshall på ca 9000 kvm på Hagsätra IP. Beställaren planerar att kunna publicera förfrågningsunderlaget för en total entreprenad i samverkan ca v.44-45. Angivna tider är preliminära och kan komma att ändras.
Intern identifierareFSK 2024/615
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45212225 Byggnation av sporthall, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45213210 Kylutrymmen, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331230 Installation av kylutrustning