2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel
Beskrivning: Upphandlingen omfattar livsmedel för Region Blekinges verksamheter, inklusive sjukhuskök, restaurang, café- och kioskenheter. Upphandlingen är uppdelad i sju delområden och avser samordnat ramavtal med successiva avrop under avtalstiden. Delområden: Kolonial och torra specerier Mejeri och ägg Fryst kött, fågel och fisk Frysta vegetabilier, dessert och bageri Drycker Konfektyr och kioskvaror Glass, kaffe och te
Intern identifierare: RB2026-0750
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15900000 Drycker, tobak o d, 15980000 Alkoholfria drycker
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Livsmedel