629294-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lågtemperatursterilisator
Referensnummer: HSN 947-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Lågtemperatursterilisator för leverans till Steriltekniska avdelningen vid Norrlands universitetssjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser ett leveransavtal för två (2) utrustningar med option på ytterligare en (1) utrustning.