2. Förfarande
Förfarande
Titel: Träteknisk utbildning 2024 - Osby
Beskrivning: Arbetsförmedlingen har ett ramavtal i Region Syd som löper ut 2024-08-31, men där vi informerat leverantören att vi vill utnyttja vår utsträckningsmöjlighet (vilket också accepterades av leverantören from 2024-09-01). Arbetsförmedlingen har i samband med detta genomfört en behovsanalys där vi samverkat tillsammans med regioner samt bransch och utrett hur behovet av utbildningen ser ut i regionen. Bland arbetsgivare i Region Syd finns en efterfrågan och behov av utbildad kompetens inom träindustrin. Syftet är att kunna erbjuda utbildning till arbetssökande som har behov av Träteknisk utbildning för att komma ut på arbetsmarknaden på kort och lång sikt. Med denna arbetsmarknadsutbildning kompletterar och bidrar vi till en effektiv kompetensförsörjning till arbetsgivare, arbetssökande och branschen i stort.
Intern identifierare: Af-2024/0088 0226
Förfarandets viktigaste kännetecken: Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning inom det trätekniska området. Utbildningen som upphandlas består av Test och kartläggning, Industriteknisk Grund, Maskinoperatör grund, Maskinsnickare samt CNC operatör Trä. För att möta den efterfrågan av kvalificerad arbetskraft som nu finns i branschen och den ökning som förväntas på sikt kommer det vara viktigt att det finns utbildningar inom branschområdet. Dessa utbildningar blir viktiga för att kunna höja kompetensen hos arbetssökande som varit yrkesverksamma inom branschen och för att kunna producera kvalificerade yrkesarbetare till den trätekniska industrin.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Leveransort Osby