Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Länssjukhuset 2023
Referensnummer: 2022-155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser lokalvård av Länssjukhuset i Kalmar samt tillhörande byggnader. Den totala städytan är ca 139.000 kvm.
Uppdraget omfattar ett bas-abonnemang som innehåller frekvensbaserad lokalvård enligt städprogram samt 1 årlig fönsterputsning och 1 årlig storstädning enligt instruktion.
Tilläggstjänster utöver bas-abonnemang tillkommer/avgår under avtalstid och beställs av respektive verksamhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser lokalvård av Länssjukhuset i Kalmar samt tillhörande byggnader. Den totala städytan är ca 157.000 kvm.