2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling IT-arbetsplats
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för varor och tjänster till IT-arbetsplatsen. Utbyte av medarbetares klienter sker främst via 1 samlat större utbyte. Ramavtalet omfattar även bl.a. leasing av klienter och bildskärmar, tillbehörsköp, implementation, integration asset-system, on/off-boarding, incidenthantering, montering, leverans, flytt, lagerhållning, lån av IT-utrustning, På-platsen-support, skåpleverans, återförsäljning av hårdvara och materialåtervinning, bemanning för lokal service samt tjänsteutveckling.
Intern identifierare: Af-2024/0028 2859
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del