Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial
Referensnummer: 21204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling ska tillgodose det löpande behovet av sjukvårdsmaterial för Umeå kommun och övriga avropsberättigade.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 74 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antagen leverantör kommer att bli strategisk samarbetspartner för kommunen gällande försörjning av sjukvårdsmaterial.
* Avtalsperioden är på två år med optioner på ytterligare två
* Avtalet avser initialt ca 650 produkter