629852-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Östhammar: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sektor Omsorg Systemstödsupphandling
Referensnummer: VON-2023-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Östhammars kommun behöver upphandla ett verksamhetssystem för verksamheter inom individ­ och familjeomsorg samt vård­ och omsorg. Idag har kommunen ett traditionellt system med klienter och databas för att hantera all handläggning runt en brukare och utförare. I framtida process behöver myndighet – utförare såväl interna som externa – kund och andra aktörer kunna samarbeta mycket närmare varandra än vad som är fallet i dagens verksamhetssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48810000 Informationssystem, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund till upphandlingen
Östhammars kommun behöver upphandla en systemlösning för våra verksamheter inom individ­ och familjeomsorg, arbetsmarknadsenheten samt vård­ och omsorg. De lagrum som främst omfattas är SoL, HSL samt LSS.
Vår kommun och verksamheter beskrivs i Bilaga 1-Verksamhetsbeskrivning.
Syfte och mål med upphandlingen
Våra övergripande mål är:
· Vi ska öka tryggheten för de som bor i kommunen.
· Vi ska arbeta med god service, kvalitet och bemötande.
· Vi ska ha god ekonomisk hushållning.
· Vi ska stärka arbetsmiljön.
Målen innebär att vi bland annat behöver en systemlösning som kan erbjuda en sammanhållen digital kedja från e-tjänster för våra medborgare till arkivering, som stärker vårt arbete med patientsäkerhet, effektiviserar våra processer och är lätt att använda.
Vi vill gärna arbeta med en leverantör som kan utveckla systemlösningen och stärka vår digitalisering på ett sätt som också är kostnadseffektivt. Vi är därför öppna för samarbeten som innebär att leverantören tillhandahåller en sammanhållen lösning med användarvänligt grundsystem där även väletablerade tredjepartslösningar för till exempel planering och signering kan integreras i den totala lösningen.
I den här upphandlingen kommer vi att lägga stor vikt vid att bedöma användbarheten av de systemlösningar som offereras. Anledningen är framför allt att vi ser att en hög användbarhet sparar mycket tid för våra anställda och att det stärker arbetsmiljön.
Föremålet för upphandlingen
Kommunen ansvarar för myndighetsutövning (initiera insats, utreda insats, avgöra insats och att följa upp insats) inom följande områden:
­ Färdtjänst och riksfärdtjänst
­ IFO, barn och unga (ink familjerätt, familjevård, kontaktpersoner)
IFO, vuxen (ekonomiskt bistånd, missbruk, socialpsykiatri, dödsboanmälningar, kontaktpersoner, budget och skuld, obetalda hyror och el, ­ Felaktiga utbetalningar FUT, viss ­ LMA, ekonomiskt bistånd flykting, förskott/förmån)­
Myndighetsutövning ÄO, SoL
Myndighetsutövning LSS
Boendesamordning
Arbetsmarknad
Flykting
Parkeringstillstånd
Bostadsanpassning
Kommunen ansvarar för produktion i form av egenregi inom framförallt följande områden:
­Färdtjänst och riksfärdtjänst
Hemsjukvård
Hemtjänst
Assistans
Daglig verksamhet
Dagverksamhet för äldre
Förebyggande verksamhet
Ekonomiskt bistånd
Flyktingmottagande och integrationsinsatser
LSS-­insatser
Socialpsykiatriska insatser
Individ, familjeomsorg och rådgivning
Särskilt boende
Korttidsboende
Gruppbostäder
Servicebostäder
Arbetsmarknadsinsatser (AME)
Hälso och sjukvårdsinsatser
Kommunhjälpmedel
Ur ett funktionellt perspektiv avser kommunen att upphandla ett verksamhetssystem med följande övergripande funktionalitet:
­ Myndighetsutövning
Utförarstöd och journalföring SoL/LSS och HSL
­ Resursplanering
­ Avvikelsehantering för insatser inom området
­ Läkemedelshantering
­ Boendesamordning och samordning av andra insatser
­ Systemadministration
­ Avgifts och ersättningshantering
­ Uppföljning av verksamhet och ekonomi
­ Statistik
Registrering av närvaro inom daglig verksamhet.