629912-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Katetrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kateterburen klaffintervention
Referensnummer: UC-2019-245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141200 Katetrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser patienter inom Sydöstra sjukvårdsregionen men även patienter från andra regioner.
Kateterburen klaffprotes TAVI, samt produkter för kateterburen klaff -intervention utöver TAVI, dvs kateterburen intervention i Mitralis och Tricuspidalisklaffen.
Upphandlingen Kateterburen klaffintervention är uppdelad i två (2) anbudsområden:
Kateterburen Klaffprotes - TAVI
Kateterburen intervention i Mitralis och Tricuspidalisklaffen.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett anbudsområde eller på båda anbudsområdena.
Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde Kateterburen Klaffprotes - TAVI
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141240 Katetertillbehör, 33182220 Hjärtklaffar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde Kateterburen intervention i Mitralis och Tricuspidalisklaffen