629979-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Montering och utställning av avfallskärl
Referensnummer: ABV 2023/0311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nodra AB inbjuder Leverantörer att inkomma med anbud i upphandling av kontrakt avseende montering och utställning av avfallskärl.
Upphandlingen avser bland annat:
Hämtning av omonterade kärl hos Beställaren från angiven plats
Leverantören ska tillhandahålla lokal och plats där montering och lagring av avfallskärl kan ske
Utställning av kärl omfattar ca 4700 hämtställen
Montering och utställning av ca 7700 nya fyrfackskärl till Beställarens kunder samt återtagning av gamla kärl
Ca 1700 kärl (370 L) ska monteras om till kompletta fyrfackskärl, dessa kärl står placerade ute hos Beställarens kunder
I uppdraget ingår även kvalitetssäkring och applicering av dekaler och adressetiketter
Återvinning av ca 3000 uttjänta kärl.
Uppdraget kommer utföras inom hela Norrköpings kommun (undantaget öar utan broförbindelse).
Uppdraget startar: Januari 2024
Färdigställande av uppdraget ska ske senast: 2024-06-15.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor, 44613800 Avfallscontainrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Nodra bedriver sedan 2015 fastighetsnära insamling av förpackningar och tidningar i småhus i fyrfackskärl. Även i flerbostadshusen är fastighetsnära insamling kraftigt utbyggd och idag har cirka 80 procent av hushållen i flerbostadshus tillgång till någon form av materialåtervinning i anslutning till bostaden.
År 2024 kommer ansvaret för förpackningsinsamling, som tidigare FTI ansvarat för, gå över till Sveriges samtliga kommuner. Beställaren kommer att ta över ansvaret gällande förpackningsinsamlingen från och med år 2024 då Nodra AB är verksamma på uppdrag av Norrköpings kommun.
I samband med övertagandet av detta ansvar kommer nya avfallskärl behöva monteras och ställas ut till småhus i Norrköpings kommun som ännu inte valt att ansluta sig till fyrfackssystemet.
Omfattning
Ett kontrakt kommer att tecknas med den leverantören som lämnar det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet avseende pris.