Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymutrustning och service
Referensnummer: UH-2023-178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av gymutrustning samt service av utrustning inklusive underhåll, reparation och tillhandahållande av reservdelar. Försvarsmakten är i behov av service, reparation och underhåll för träningsutrustning.
Upphandlingen omfattar även service för gymutrustning på Försvarsmaktens gymanläggningar. Service behövs årligen för både upphandlat sortiment och för redan befintlig utrustning och avtalet kan därför komma att omfatta service av utrustning från annan leverantör. Leverantören ska, förutom att kunna utföra service, reparationer och underhåll, även vara ansvarig för att tillhandahålla reservdelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 26 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37400000 Sportartiklar och -utrustning, 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37440000 Träningsutrustning, 37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning, 37480000 Maskiner eller instrument för idrotts- och fritidsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gymutrustning till hela Försvarsmakten.