63014-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Brandkårs- och räddningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn -Hantering, bevakning och eftersläckning av oförutsägbara händelser
Referensnummer: GSN-2023-00194
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75250000 Brandkårs- och räddningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar tjänster för hantering, bevakning och eftersläckning av oförutsedda händelser. Det kan vara händelser av utsläpp av kemikalier på mark och vatten, höga flöden, bränder i skog och mark samt fastigheter, översvämningar, 100 års regn m.m. Andra tjänster inom ramen för detta avtal kan tillkomma detta beroende på vilka oförutsedda händelser som kan uppstå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112340 Marksanering, 75200000 Samhällstjänster, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen