630140-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Obemannade undervattensfarkoster (UUV) – Autonomous underwater vehicle Mine Counter Measure portable
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAutonomous underwater vehicle Mine Counter Measure portable
BeskrivningAutonomous underwater vehicle Mine Counter Measure portable för MCM (Mine Counter Measure) sökning. Systemet ska vara handhållet och kunna användas från RIB (Rigid Inflatable Boat) eller arbetsbåt utan behov för speciella lyftsystem samt skall vara lätta att använda och snabba att ställa om inför nya uppdrag. Systemet skall omfatta hanterings- och kringutrustning samt ge möjlighet till framtida integration och ersätta äldre befintliga undervattensfarkostssystem då de befintliga nått sin tekniska livslängd. Ramavtalet ska gälla på 3 år som grund med 2 optioner om förlängningar på 2 år.
Intern identifierare24FMVU2970
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35512400 Obemannade undervattensfarkoster (UUV)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareAutonomous underwater vehicle Mine Counter Measure portable