630146-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Posttjänster för brev – Särskild posttjänst i glesbygd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSärskild posttjänst i glesbygd
BeskrivningSyftet med denna upphandling är att ingå ramavtal med en leverantör som kan leverera tjänsten Särskild posttjänst i glesbygd. Tjänsten riktar sig till personer boende utanför tätort som inte har förmåga att hämta sin post vid ordinarie avlämningsställe, på grund av hög ålder eller en varaktig funktionsnedsättning. Tjänsten innebär att posten levereras till avlämningsställe vid tomtgränsen.
Intern identifierare24-5731
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64112000 Posttjänster för brev
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelAnsökningsinbjudan