630186-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditorivaror
Referensnummer: SÖS 2021-0628
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal för löpande inköp av Färskt bröd och konditorivaror till Södersjukhuset AB:s Måltidsverksamhet.
Enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för en avtalstid om två (2) +ett (1) +ett (1) år. Upphandlingens sammanlagda värde beräknas uppgå till cirka 400 000 SEK/år, det totala upphandlingsvärdet för den maximala avtalstiden om fyra (4) år är 1 600 000 SEK exklusive moms.
Tidigare inköp framgår av bilaga ett (1) Artikellista historiska volymer för inköpt färskt bröd och konditorivaror under ett (1) år.
Södersjukhuset garanterar dock inga volymer och antagen leverantör är skyldig att leverera mot det verkliga behovet.
Takvärde
Avtalets takvärde (uttryckt i svenska kronor) uppgår till 3 200 000 SEK
Om Södersjukhuset
Södersjukhuset AB är ett aktiebolag ägt av Region Stockholm. Södersjukhuset erbjuder vård till alla 2 miljoner stockholmare i länet samt patienter från både andra län och från utlandet. Cirka 4 800 personer har Södersjukhuset som sin arbetsplats. Till Södersjukhuset kommer ungefär 130 000 patienter varje år för att få akut hjälp med alltifrån benbrott till hjärtinfarkter. Sachsska barn- och ungdomssjukhusets akutmottagning tar emot cirka 30 000 besök per år. På Södersjukhuset föds mer än 7 000 barn årligen och cirka 40 000 patienter läggs in varje år på någon av sjukhusets avdelningar.
För mer information om Södersjukhuset, se www.sodersjukhuset.se
Innehåll
Upphandlingsdokumenten består av följande kapitel och delar:
Anbudsinbjudan
Administrativa föreskrifter
Prövning och utvärdering
Leverantörskvalificering
Kravspecifikation
Förlaga till Ramavtal
Bilagor:
Artikellista historiska volymer för inköpt Färskt bröd och konditorivaror under ett (1) år.
Anbudsfil
Statistikfil Hantera Livs
Uppförandekod för leverantörer (Code of Conduct); https://www.sll.se/globalassets/6.-om-landstinget/hallbarhet/uppforandekod-for-leverantorer.pdf
European Single Procurement Document (ESPD)
Regionens Miljöprogram http://www.sll.se/om-landstinget/miljo/färskt bröd och konditorivaror
Beställarens kontaktperson under anbudstiden
Upphandlare: Ergül Araz
e-post: ergul.araz@regionstockholm.se
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling ("LOU").
Tidplan
Södersjukhuset har följande tidplan för upphandlingen:
Sista anbudsdag: 2022-01-27 23:59
Sista dag för frågor: 2022-01-19
Observera att tidplanen är preliminär och kan komma att ändras.