Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SIRTEX Microsfärer
Referensnummer: K 2020-9625
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Microsfärer i doser för SIRTex, Selective Internal Radiation Therapy, för behandling av levertumör/neuroendokrina metastaser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anskaffning genom att upprätta ett 1 årigt leveransavtal med Vingmed för leverans av upp till 20 microsfärer i doser för SIRTex, Selective Internal Radiation Therapy, för behandling av levertumör/neuroendokrina metastaser. Detta är en ny teknik för att spruta in microsfärer med strålning i fall av levertumörer som inte är möjliga att operera bort. Genom SIRTex kommer Yttrium90-märkta microsfärer för selektiv intern radioterapibehandling (SIRT). Detta är en helt ny produkt och behandlingsform som inte tidigare använts inom Region Stockholm och vilken kan ge stor patientnytta.