630374-2021 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cytologiutrustning
Referensnummer: UC-2021-177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling Cytologiutrustning. Upphandlingen omfattar inköp av två (2) stycken utrustningar (en av "stor modell" och en av "liten modell") för preparering av vätskebaserade, alkoholfixerade non-gynprover till två olika stationer vid Klinisk patologi på Universitetssjukhuset i Linköping.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle leda till alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen