630386-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LESSEBO: Socialvård och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bostad med särskild service enligt LSS
Referensnummer: 20/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lessebo kommun, upphandlar genom ramavtal enstaka platser i gruppboende till personer med beslut enligt LSS § 9:9.
Platserna ska vara ett komplement till de kommunalt drivna platserna som i huvudsak finns inom tätorten. Platserna ska finnas inom Lessebo kommun.
Verksamheten ska ha en strukturerad och tydlig arbetsmetod som tar fasta på gemenskap och trygghet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen