630388-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utskick
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brev- och massutskickstjänster för inkasso Kammarkollegiet
Referensnummer: 2.7.5-13150-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79571000 Utskick
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet skickar eBrev via en fil direkt från handläggningssystem (Aptic) till leverantören med alla kravbrev som ska skickas ut. Leverantören skriver ut alla breven, kuverterar, frankerar och skickar samtliga till respektive mottagare.
Volymen är förnärvarande ca 110k - 140k kravbrev per år.
Observera att uppskattningen ovan bygger på uppgifter från nuvarande volymer utgör därför ingen garanti avseende framtida försäljningsvolymer.
Upphandlingsföremålet
Upphandlingen avser upphandling av en Leverantör som ska hanteras Rättsavdelningens eBrev gällande inkassokrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79990000 Diverse företagstjänster, 79996000 Företagsadministration, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets uppskattade värde
Kammarkollegiet uppskattar det totala värdet på avtalet inklusive optioner till ca: 4 500 000kr. Volymen är förnärvarande ca 110k - 140k kravbrev per år.
Leverantören ska utföra följande arbetsuppgifter:
Leverantören ska erbjuda utskick varje vardag.
Leverantören ska erbjuda en kvittens på mottagen fil varje dag via fil.
Leverantören ska erbjuda Kammarkollegiet utskick med A-post.
Leverantören ska använda streckkod för att vi lätt ska kunna hantera returer.
Leverantören ska erbjuda alternativet att inte skicka tillbaka brevreturerna utan skicka en fil med motsvarande information.
Anbudets språk
Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, med undantag för certifikat, intyg och bevis som kan vara på engelska, danska eller norska.