Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling manuella och motormanuella uppdrag
Referensnummer: 512-19050-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av kompetent arbetskraft som på ett effektivt sätt genomför manuella och motormanuella arbeten med exempelvis motorsåg, röjsåg och andra enklare maskiner och verktyg.
Uppdrag utförs i såväl skyddade områden som naturreservat och Natura 2000-områden, likväl som i andra objekt där länsstyrelsen har möjlighet att utföra natur- och kulturmiljövårdande insatser i Östergötlands län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77210000 Skogsavverkning, 77211400 Trädfällning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen