630532-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning för upphandling av Steriltekniska Enheten på Nya Sjukhuset i Malmö (NSM)
Referensnummer: 2020-FA000296- 20505
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska leda till att kontrakt tecknas med en Generalkonsult för att genomföra projktet med att utforma en automatiserad sterilteknisk enhet vid Nya Sjukhuset i Malmö (NSM).
Upphandlingen genomförs genom ett Selektivt förfarande där en prekvalificering sker av de som vill lämna anbud. För ytterligare information se Ansökningsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen