630582-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Konsulter
Referensnummer: UC-2020-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för IT-konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera kompetens-/anbudsområden. Inom varje område finns det olika roller och anbudsgivaren kan offerera på en eller flera roller och ett eller flera kompetensnivåer i varje roll. Varje roll och kompetensnivå utvärderas och tilldelas var för sig. Det krävs inte att anbudsgivaren lämnar anbud på samtliga roller i ett kompetensområde.
Anbud kan lämnas på följande områden samt ingående roller och kompetensnivåer:
"Användbarhet"Roll Användbarhetsarkitektkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll UX designerkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Teknisk skribent, kompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Testare av användbarhet och användargränssnittkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Tillgänglighetsspecialistkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
"Verksamhetsutveckling & Krav"Roll Kravhantering och kravanalyskompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Metodstödkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Modelleringsledarekompetensnivå 3 - 4kompetensnivå 5
Roll Verksamhetsanalytikerkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll BI-Analytikerkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
"IT-Arkitekt"Roll Infrastrukturarkitektkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Lösningsarkitektkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Mjukvaruarkitektkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Enterprisearkitektkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Verksamhetsarkitektkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Molnlösningsarkitektkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
"Systemutveckling & Systemförvaltning"Roll Webbutvecklarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemförvaltarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemintegratörkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemutvecklarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
"Test & Testledning"Roll Prestandatestarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Testarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Testledarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
"Ledning & Styrning"Roll Förvaltningsledarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Scrum masterkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll IT-Projektledarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Teknisk projektledarekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Tjänsteansvarigkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
"IT- och Informationssäkerhet"Roll IT-säkerhetsstrateg/IT-säkerhetsanalytikerkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5Roll IT-säkerhetsteknikerkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
"Infrastruktur"Roll Systemtekniker Nätverk och Kommunikationkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker OSkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker Klientinfrastrukturkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Konsult Internet & intranätkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Programmeringsteknikerkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker Databas & DBAkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Konsult Integrationkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker Virtualisering OSkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker Serverkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker Storagekompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker Övervakning/Systemskompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll Systemtekniker molntjänsterkompetensnivå 3 - 4 kompetensnivå 5
Roll PC-/Arbetsplats-/Supportekniker,kompetensnivå 1 - 2