2. Förfarande
Förfarande
Titel: Muddring
Beskrivning: Vellinge kommun upphandlar muddring. Avtalet omfattar i huvudsak årliga muddringsarbeten i inseglingsrännan till Skanör hamn med anslutande strandfordringsarbeten. Skanörs hamn utgör en av två hamnar på Falsterbohalvön och hyser 160 båtplatser. Skanörs hamns inseglingsränna kräver löpande underhåll i form av muddring en gång per år för att upprätthålla segelbart djup. Muddringsdjupet är ca 3 4 m vid normalvattenstånd och det årliga muddringsbehovet varierar, se statistik nedan, men är maximerat till 20 000 m3 enligt dom. Sand som muddras ur inseglingsrännan ska användas för strandfodring av kommunens strand norr om Skanörs hamn.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98868:Lot:1