Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2022 Mark och elarbete för offentlig belysning Innerstad
Referensnummer: T2022-02807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45316110 Installation av vägbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är ett ramavtal (årsavtal) som omfattar markarbeten och elarbeten för offentlig belysning på Stockholm Stads mark, såsom gator, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg. Markarbetena består kortfattat av schakt, rivning av befintliga belysningsfundament, kabelrörsförläggning, sättning av nya belysningsfundament, återfyllning och återställning av markytor. Elarbetena består kortfattat av rivning av befintlig belysningsanläggning, kabeldragning, montage av belysningsstolpar och armaturer samt inkoppling och provning samt driftsättning av anläggning. Objekten kan vara både reinvesteringsarbeten på befintlig anläggning och nyinstallationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31527200 Utomhusbelysning, 34928500 Gatubelysning, 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen