Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måleriarbeten
Referensnummer: UH-2023-266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45440000 Målning och glassättning
II.1.4.
Kort beskrivning
Höganäs kommuns alla förvaltningar nedan kallad kommunen och Höganäs Energi AB, nedan kallad bolaget, inbjuder er härmed att lämna anbud på ramavtal inom respektive bransch avseende måleriarbeten, på och i kommunens och bolagets fastigheter och byggnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45440000 Målning och glassättning, 45442110 Målning av byggnader, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen för uppdragen grundar sig på:
Area byggnader Höganäs kommun ca 155 000 m2
Area byggnader Höganäs Energi AB ca 1400 m2