630946-2022 - ResultatSverige-Vårgårda: Redovisning och revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 22/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att i enlighet med kommunallagen, god revisionssed i kommunal verksamhet och av kommunfullmäktige antaget revisionsreglemente vara sakkunnigt biträde till de förtroendevalda revisorerna/lekmannarevisorerna i deras granskning av kommunens nämnder, utskott, styrelse, fullmäktigeberedningar och bolag.
Ramavtalet omfattar två delar:
- Grunduppdrag
- Specialuppdrag
Avtalstid
Avtalslängd är fyra (4) år med möjlighet för beställaren att säga upp avtalet till upphörande tidigast två (2) år efter avtalsstart. Därefter kan avtalet sägas upp löpande. Uppsägning ska göras tre (3) månader före önskad uppsägningsdag. Planerad avtalsstart är 2023-01-01.
Respektive avtalsår avser ett revisionsår, vilket innebär att granskningen av årsbokslut mm. överskrider ett kalenderår.
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara köparen tillhanda senast
2022-09-21 23:59
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen