630991-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av bilar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verkstadstjänster personbilar
Referensnummer: 2023/479UH-2023-66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50112000 Reparation och underhåll av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser service och reparation av Räddningstjänsten Storgöteborgs person- och transportfordon upp till 3,5 ton. Upphandlingen är uppdelad i två kategorier - kategori A: Stenungsund, Lilla Edet samt Tjörns kommun respektive kategori B: Göteborg, Lerum, Partille, Mölndal, Härryda samt Kungsbacka kommun. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på en eller båda kategorier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kategori A: Stenungsunds, Lilla Edets samt Tjörns kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad beställningsvolym under avtalsperioden är 800 000 kronor för kategori A och 1 600 000 kronor för kategori B. Volymerna är en uppskattning baserad på tidigare års statistik samt en analys av RSG:s framtida behov. De verkliga volymerna kan komma att under- eller överstigas, dock inte mer än för avtalen angivna takvolymer. RSG förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Den totala beställningsvolymen under avtalsperioden inklusive eventuella optioner får maximalt uppgå till 1 000 000 kronor för kategori A och 2 000 000 kronor för kategori B. Dessa volymer utgör avtalens takvolymer.
Kategori B: Göteborgs, Lerums, Partille, Mölndals, Härryda samt Kungsbacka kommun
Del nr: 2