631062-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insatser för kommersialisering av energiinnovationer
Referensnummer: 2020-15793
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten avser att upphandla innovationsmiljöer såsom exempelvis inkubatorer, science parks och/eller tillväxtacceleratorer till att genomföra insatser, som genom kraftsamling främjar kommersialisering av energiinnovationer.
Energimyndigheten avser att genom denna upphandling kunna teckna avtal med ett antal innovationsmiljöer såsom exempelvis inkubatorer, science parks etc. eller tillväxtacceleratorer till att genomföra insatser som genom samarbete och kraftsamling, främjar samt påskyndar kommersialisering av energiinnovationer.
Sista anbudsdag
1.3.2021 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom respektive miljö finns en projektledare samt flera samarbetspartners där projektledaren/avtalsparten är sammanhållande för insatserna.
Första året genomförs som pilot, med option på ytterligare 2 år efter uppföljning och utvärdering av uppnått resultat.
Upphandlingens omfattning och syfte
Inom respektive avtal ska finnas en samordnande organisation (def: "Aktör A") där det finns en utsedd projektledare för uppdraget, samt flera samarbetspartners (def: Aktör B och Aktör C) där Aktör A är sammanhållande för insatserna och aktörskonstellationen.
Beskrivning av respektive aktör finns i avsnitt Aktörskonstellation.
Syfte/effekt (långsiktigt)
Öka fokus lokalt och regionalt på energiområdet: stärka intressenter (exempelvis investerare, små och medelstora företag etc.) för att öka kommersialiseringstakten av innovationer som bidrar till de energi- och klimatpolitiska målen.
Öka förutsättningarna för att nå ut lokalt och regionalt med Energimyndighetens nationella finansiering samt internationella främjandeinsatser till små och medelstora företag.
Öka samverkan i det befintliga innovationssystemet på lokal, regional samt nationell nivå genom värdeskapande samarbeten.