63128-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell)
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession; Camping vid Smitingens havsbad i Härnösand
Referensnummer: UH-2022-077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell)
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmänt om behovet
Härnösands kommun erbjuder möjligheten att utveckla ett av Norrlands bästa campingområden genom koncessionsavtal.
Området är stadsplanerat för camping och ligger i direkt anslutning till Smitingens Havsbad och naturreservat.
Smitingen är en av Norrlands absolut finaste stränder. Här kommer campinggästerna att bo nästan direkt på stranden omgiven av dramatisk natur,
grottor, berg, hav och fina stigar. Det är ett populärt besöksmål för flera tusen besökare under sommarhalvåret, men även vintertid för surfare.
Se upphandlingsdokumenten för att få mer information om omfattningen.
Mvh Johan Bölenius, ansvarig upphandlare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell), 55220000 Campingplatstjänster, 79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Campingområdet omringas av ett naturreservat, det är därför av stor vikt att hänsyn tas till de naturvärden som området erbjuder, och att campingen byggs i harmoni med naturen. Naturen och omgivningen i området kommer att göra campingen till en unik destination, och har förutsättning att bli en av Norrlands bästa campingar. Koncessionshavaren ska ta stor hänsyn till smitningens unika natur när det gäller exploateringsgrad och vid framtida drift av campingen.