2. Förfarande
Förfarande
Titel: Röntgendiffraktometer (XRD)
Beskrivning: Efterfrågan på avancerad materialkarakterisering inom forskningsprojekt har ökat betydligt de senaste åren. KTH och Institutionen för teknisk mekanik avser därför att stärka och modernisera sin forskningsinfrastruktur genom att upphandla ett röntgendiffraktionssystem (XRD). Systemet kommer huvudsakligen att användas för mätning av restspänningar och bestämning av halten restaustenit i ferritiska material. Det ska även kunna användas för restspänningsmätning och, där det är tillämpligt, för bestämning av restaustenithalt i andra metalliska material, exempelvis rostfria stål, höghållfasta martensitiska stål och verktygsstål. För att möta dagens och framtidens behov inom materialforskning samt säkerställa hög mätnoggrannhet, tillförlitlighet och effektivitet avser KTH att upphandla ett avancerat och automatiserat röntgendiffraktionssystem. Investeringen ska stödja såväl pågående som framtida forskningsverksamhet och stärka KTH:s kapacitet inom röntgenbaserad analys av restspänningar och restaustenit i metalliska material.
Intern identifierare: HS-2026-1612
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 1 stycke
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kringutrustning Hårdvaruuppgraderingar Programvaruuppgraderingar Förbrukningsmaterial och reservdelar Förlängd garanti Användarlicenser Serviceavtal