631399-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arrangerad och anpassad skolskjuts Bjuv
Referensnummer: 889/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuvs kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende transportör för arrangerad och anpassad
skolskjuts med tillhörande funktion för att kunna avropa extrabeställningar och lovresor i Bjuvs kommun.
Avtalet gäller i fem (5) år efter avtalsstart med möjlighet till förlängning i två (2) år med ett (1) år. Avtalsstart är planerad till den 1 juli 2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen