631474-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Operationsteknik
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop
Referensnummer: K 2021-10309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33160000 Operationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset avser genomföra en upphandling av 3st. operationsmikroskop Kinevo 900 genom Förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kapitel 14§ pkt 2 och 6 kapitel 17§ pkt 2b och teckna avtal med Carl Zeiss AB för dessa.
Operationsmikroskopen skall användas för avancerad vaskulär- och tumörneurokirurgi för barn och vuxna. De skall ha intraoperativ angiografi med fluorescensmodul för 800 nm för avancerad vaskulärkirurgi, mjukvara FLOW 800, fluorescensmodul för 400 nm för tumörkirurgi samt exoskop för skallbaskirurgi, vara utrustade med robotfunktioner pointlock och position memory samt ha möjlighet till full integrering av robotstöd med befintligt navigationssystem, Brainlab. De skall inkludera fullintegrerad 4K kamera för optimal visualisering och bilddokumentation. Bilden skall kunna projekteras i både höger och vänster okular samtidigt. Funktion fullintegrerad 4K 3D kamera skall kunna inkl. för en optisk och digital visualisering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska har 3st. befintliga Kinevo 900 av fabrikat Carl Zeiss med möjlighet till integrering av befintligt navigationssystem från Brainlab. Dessa används idag för högspecialiserade och avancerade mikrokirurgiska ingrepp för barn och vuxna. För att uppnå full funktionalitet för avsedd användning i syfte att erbjuda högspecialiserad och avancerad neurokirurgi är det nödvändigt att de nya operationsmikroskopen är av samma fabrikat och är utrustade med efterfrågade funktioner. De skall vara kompatibla med i verksamheten befintliga ZEISS QEVO Micro inspektions-optik-enheterna (finns 4st) vilka gör det möjligt att se runt hörn där man annars inte kan se med mikroskopet.