631475-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Linköping: Spektrometrar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NMR-utrustning 600MHz
Referensnummer: IFM-2021-00403
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433000 Spektrometrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings (LiU) och Göteborgs universitet (GU) genomför en upphandling av uppgraderingar av existerande 600 MHz NMR instrument till NMR in-vitro diagnostiksystem med tillhörande installation, mjukvaror och tillbehör för placering i lokaler på LiU och GU. Systemen ska användas för att på ett standardiserat sätt mäta och analysera biofluida prov med metaboliska komponenter från humana och andra prover, med användning inom farmaceutisk diagnostik. De ska även användas för preklinisk och klinisk forskning. Instrumenten ska också ha kapabilitet för strukturbiologiska undersökningar. Uppgraderingarna inbegriper hårdvara och kringutrustning för genomförande av NMR experimenten, samt för metabolomiktillämpningen även specifika tillbehör, analytisk mjukvara samt access till referensdata.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av uppgraderingar av två 600 MHz NMR-system inklusive hårdvara och kringutrustning för genomförande av NMR experimenten, samt för metabolomiktillämpningen även specifika tillbehör, analytisk mjukvara samt access till referensdata. Uppgraderingen av hårdvara för båda systemen inkluderar 4-kanals konsol och tre-kanals (LiU) respektive fyr-kanals (GU) kryoprob, samt kyld högkapacitetsprovväxlare.