Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handledartjänster
Referensnummer: UH-2021-054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80590000 Handledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar konsultstöd av handledartjänster enligt detta avtal. Syftet med handledning är att med hjälp av extern kompetens stödja medarbetare i yrkesrollen med kunskap och stimulans till lösningar. Stödet ska stärka medarbetaren och bidra till att utveckla arbetsgrupper i metoder och förhållningssätt i det kontinuerliga arbetet med olika brukargrupper. Stödet ska också ge möjlighet till reflektion och förståelse av sig själv och andra människor. Medarbetarna ska bland annat få stöd i att hantera svåra situationer i arbetet och få reflektera över arbetet, sig själv och den professionella rollen i ett tryggt forum där alla ges utrymme. Handledningen ska bidra till att medarbetarna får mental avlastning och ny energi och på så sätt motverka känslomässig utmattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde Socialtjänst – Utredningsinstitution
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 1: Avtalsområde Socialtjänst – Utredningsinstitution
Ärendehandledning, uppdragsbaserade föräldrautredningar. Handledningen ska i första hand ske på plats.
Volymuppskattning:
Härnösands kommun: 40 000kr/år
Sundsvalls kommun: 450 000kr/år
Ånge kommun: 10 000/år