631606-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av grafisk formgivning och produktion
Referensnummer: 2021-02022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser löpande grafisk formgivning och produktion för både tryck och digitalt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79823000 Tryckning och leverans
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser löpande grafisk formgivning och produktion för både tryck och digitalt. Forte behöver en leverantör med hög tillgänglighet och stor flexibilitet. Leverantören ska arbeta nära Forte och kunna erbjuda stöd och rådgivning kring frågor om formgivning och grafisk identitet.
Uppdraget kan även inkludera att ta fram kreativa koncept och material i samband med till exempel fysiska och digitala konferenser, seminarier och utställningar.
Leverantören ska kunna anlita illustratörer och fotografer vid behov, och ansvara för tryckeritjänster av tryckta produkter. Framtagning av enklare copytexter kan också förekomma.
Några exempel på produktioner är: rapporter, magasin, broschyrer, illustrationer, mallar, presentationer, filmer och annonser. Endast en leverantör kommer att anlitas för uppdraget. Anbud ska därför lämnas på hela uppdraget.
Uppdraget innefattar inte produktion av evenemang eller direktsändningar, översättningstjänster, bildbyråtjänster, webbyråtjänster eller mediebevakning.