631639-2020 - ResultatSverige-Kristinehamn: Teknisk provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av provningstjänster EMC
Referensnummer: 20EV5751
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71632000 Teknisk provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal om provning av elektrisk utrustning med avseende regelverket för elektromagnetisk kompatibilitet (EMC). Resultatet av provningen kommer att utgöra underlag för Elsäkerhetsverkets beslut om att ingripa mot tillhandahållandet av enskild elektrisk utrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Provning sker huvudsakligen enligt:
1. EN 55 011
2. EN 55 013
3. EN 55 014
4. EN 55 015
5. EN 55 022