631717-2020 - ResultatSverige-Luleå: Utbildningslokaler/system
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform
Referensnummer: KLF 2020/835
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80520000 Utbildningslokaler/system
II.1.4.
Kort beskrivning
Var med och ge medborgarna i Luleå förutsättningar för ett modernt lärande!
Nu genomför Luleå kommuns inköpsenhet, på uppdrag av Luleå kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen samt Arbetsmarknadsförvaltningen, en upphandling av en lärplattform för att nå målet med att erbjuda en digital miljö för undervisning och lärande till bl.a. elever och pedagoger samt möjliggöra en god kommunikation och samverkan med vårdnadshavare.
Upphandlingen omfattar beställarens huvudsakliga behov av en lärplattform som kompletterar de delar av skolvardagen som Microsoft Office 365 med Teams for Education inte kan uppfylla.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31711310 System för närvaroregistrering, 48190000 Programvara för undervisning, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48610000 Databassystem, 48613000 Elektronisk databehandling, 48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72253200 Stödtjänster för system, 75121000 Utbildningsadministration, 80520000 Utbildningslokaler/system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen